Hazánkban kultusza van a szinkronnak, ami egyfelől áldás, hiszen olyan pluszt kapunk a filmektől, amit sokszor nagyságrendekkel emeli egy film színvonalát, másrészről már ismert tény, hogy a nyugati országokban sok esetben szándékosan nem készítenek szinkront, ezzel segítve a nyelvtanulást – nem is akárhogy. Ennek a bejegyzésnek nem az lesz a célja, hogy ebben igazságot tegyen, hanem az, hogy csemegézzünk a legjobban sikerült magyar szinkronok között, és emléket állítsunk a legnagyobbaknak. Nekem ezek a kedvenceim, ezek azok, amiket biztosan nem eredeti nyelven nézek meg soha.
Horváth Illés szinkronizál. Forrás: wikipedia.hu
Az ötödik elem (1997)
Az teljesen egyértelmű, hogy Dörner György Bruce Willis magyar nyelvű kiadása, és akár már az ő munkásságát önmagában méltathatnánk, de ebben a filmben olyan játszópajtásokat kapott, mint Sinkó László, aki Ian Holm magyar hangjaként brillírozik. Az általam amúgy már „too much” Geszti Péter pedig talán elengedhetetlen volt Chris Tucker folyamatos szájmenésének tolmácsolására. Nem tudom, hogy volt-e beleszólása a fordításba, én elhinném, ha így lenne. (Széljegyzet: rengeteg olyan fordítást hallottam már szinkronban, amit ha a fordítók nem vettek észre, nem értem, hogy a szinkronszínészek hogy tudnak elmenni egy nyilvánvaló hiba mellett, ők ilyenkor nem jelezhetnek?). És akkor ott van még nagy kedvencem, Gálffi László (Gary Oldman magyar hangjaként), akit ritkán hallhatunk szinkronszínészként, de hangja eszméletlen! Jó Láng Józsefet is hallani Brion James magyar hangjaként.
Mátrix újratöltve (2003)
Bár a film nem igazán lett nagy kedvenc a szakmabelieknek, én már ennyi idő után simán megkajálom a sztorit, főleg a filmtörténelem egyik legjobb autósüldözése miatt. Na de akkor lássuk a szinkront. László Zsolt a Mátrix első részében forrt össze Keanu Reeves nevével. Nagyon sokszor láttam a Mátrixot angolul, mielőtt a szinkron kijött volna, és nehéz volt megemészteni, de mára már az egyik legjobb szinkronnak tartom. A második rész pedig maga a kánaán. Nagy-Kálóczy Eszter melankolikusan romantikus hangja Trinity-ként (és persze más szerepekben is) annyi érzelmet és mélységet ad hozzá a szerephez, ami magasan felülmúlja Carrie-Ann Moss hangját. Az, hogy Gáti Oszkár hozza a kötelezőt Morpheusként, Rátóti Zoltán pedig a lehető legtöbbet hozza ki Smith ügynökből, az alap. Bár, Rátóti szerintem eléggé más irányba viszi el Smith stílusát, mint az eredeti hang. És akkor a klasszikusok: Máté Gábor, mint a Merovingi gyakorlatilag egy olyan szinkronélmény, mint amilyen élvezetet a sütit falatozó hölgynek ad a karaktere, zseniális! Haumann Péter, mint az Építész pedig egy olyan klasszikus, amiért érdemes meghallgatni az (ál)tudományos humbugot a film végén. A brutális, durván túlspilázott Építész-eszmefuttatást szerintem Haumann menti meg, és emeli a csúcsra. Ha a Jókai-bableves receptjét mondaná el így, akkor is elolvadnék tőle. Említést érdemel még Bognár Gyöngyvér (Niobe), Szabó Éva (Orákulum), Kolovratnik Krisztián (az ikrek), de gyakorlatilag mindenki dicséretet érdemel.
Amerikai szépség (1999)
Hiszem, hogy ezt a filmet is minimum 50%-kal megdobta a magyar szinkron, mert angolul nézve nekem közel sem ad ekkora élményt a film. Ismét Máté Gábort kell kiemelni, aki Lester Burnham totálkáros életének iróniáját teszi még hitelesebbé. A párbeszédek és a monológok is csodaszépre, ízesre sikerültek. Udvaros Dorottya, mint Carolyn szintén olyan beleadással rikácsol, ami jóval eladhatóbbá teszi a karakterét, mint Annette Benning angolul. Crespo Rodrigo, a műanyag szatyros srác, Ricky karakterét mélyíti, már-már el is hisszük, amit mond. A Matrackirályként Csernák János is felnő a drámához, és persze Reviczky Gábor sem tud nem jó lenni.
Hetedik (1995)
Bár nem túl nagy a szereposztás, de nem mehetünk el három olyan szinkronszínész mellett, mint Helyey László, Selmeczi Roland és Blaskó Péter. Sajnos Helyey és Selmeczi már nincsen közöttünk, helyük a magyar szinkronszakmában megkérdőjelezhetetlen. A Hetedik szinkronjának méltatása szolgáljon az ő megemlékezésükről is. Ahogy Helyey László neve egyértelmű asszociáció volt Morgan Freemanra, annyira volt Brad Pitt állandó magyar hangja Selmeczi. Ebben az alkotásban is óriási profizmussal tolmácsolták a thriller mélységét. Blaskó Péter, mint John Doe pedig szintén önmagában egy élmény az élményben. Valamiért nagyon sokáig nem ismertem Kevin Spacey eredeti hangját, de elmondható, hogy Blaskó hangja és hanghordozása megtöbbszörözte John Doe karakterét.
Az összes Bud Spencer és Terence Hill film
Már amiben Bujtor István és Ujréti László adta a hangját a két színészóriásnak. Nincs mit magyarázni róluk, hiszen nemzedékek nőttek fel ezen a két szinkronon, lettek családtagjaink évtizedeken át. És persze ne felejtsük el az őket kiszolgálókat sem, mint Huszár László (McBride kapitány – Bűnvadászok), Szabó Ottó (Tigris – Nyomás utána!), Horváth Gyula (K1 – Nyomás utána!), Csákányi László (Papi – És megint dühbe jövünk), és még rengeteg más klasszikus.
Másnaposok (2009)
Jöjjön egy klasszikus a 2000-es évek komédiáiból, a Másnaposok. Rajkai Zoltánt már csak azért is meg kell említenünk, mert ő a Szídosz Szinkron Alapszervezetének elnöke, ezért bízunk abban, hogy munkásságával megpróbálja megőrizni a magyar szinkron kimagasló minőségét, egyúttal figyelembe tartva a szinkronszínészek érdekeit. Sok sikert hozzá! Bradley Cooper magyar hangjaként megszokhattuk érces hangját, kiválóan hozza a karaktert. Forgács Péter szintén életműdíj-esélyes a szakmában, és ebben a filmben is sokat hozzátesz a bénázó fogorvos, Stu szerepéhez. Scherer Péter pedig szintén egy olyan hang, amit szívesen hallgatnánk esti meseként, apánkként, barátként, imádom! Alan posztapokaliptikus személyiségéhez csak ő tehetett hozzá ennyit, kétség nem fér hozzá. A néhai Józsa Imréről is emlékezzünk meg, aki szintén rengeteg más szerepben kényeztetett minket hangjával (Rob Schneider, Nicolas Cage), de Chow-ként is sokan idézik a mai napig. Schneider Zoltánt pedig csak szerethetjük azért, ahogy az In the Air Tonight-ot énekelte Mike Tysonként.
Halálos fegyver
Szintén kihagyhatatlan szinkronszínészeket kell megemlítenünk a Halálos Fegyver sorozatban, ahol Sörös Sándor (Mel Gibson), Kránitz Lajos (Danny Glover) és Reviczky Gábor (Joe Pesci) remekelnek. Mindhármukra olyan odaadás jellemző a három közös részben, ami mindenképpen megsüvegelendő. Ekkora alázattal, ekkora beleéléssel hangot kölcsönözni egy másik embernek nem is értem, hogy lehet. Csak képzeljük el, ahogy ezek a színészek állnak a mikrofon előtt egy papírral, és ilyen mesteri munkát alkotnak. Óriási elkötelezettség kell hozzá szerintem. Említsük meg Kozák Andrást is, aki Mel Gibson magyar hangja volt az első változatban.
Terhes társaság (2010)
Sokat gondolkodtam, hogy melyik Robert Downey Jr. film, azaz melyik Fekete Ernő szinkron kerüljön fel a listára. Hát azért, mert ez az egyik kedvenc filmem, amit akárhányszor meg tudnék nézni, és ebben különösen nagy szerepe van a két főszereplő szinkronhangjának. Fekete Ernő hangja is gyakorlatilag olyan, amit a fejemben lévő hangokként is szívesen hallgatnék, de akár GPS-t is felmondhatna, a híreket, a vasúti pályaudvaron a menetrendet, bármit! Scherer Péter sem véletlenül méltatom másodszorra, ráadásul ugyanazon színész magyar hangjaként, mert egyszerűen lenyűgöző! Kettejük jutalomjátéka a film, bármikor újranézhető. A szinkronszínészek legjavát felvonultatnám a cikkben, ezért álljon itt a Terhes társaság néhány mellékszereplője is, akik ha nem is ebben a filmben jutottak a legjobb alakításhoz, mégis meg kell őket említeni: Nemes Takács Kata (Michelle Monaghan), Kálid Artúr (Jamie Foxx) és Für Anikó (Juliette Lewis).
Die Hard 2 – Még drágább az életed (1990)
Ha szinkronról van szó, Szakácsi Sándor neve mellett bűn elmenni, így egy olyan filmet választottam tőle, amit alapból imádok. Érdekes, hogy mennyivel másabb karaktert formáz Bruce Willis Szakácsi Sándor és Dörner György hangján. Míg utóbbi a „szokásos” macsó, addig előbbi sokkal érzelmesebb. Mindkettő remek, és jobb, mint az eredeti… Azért is választottam ezt a filmet, hogy olyan kötelező nevek kerülhessenek fel a listára, mint Fülöp Zsigmond (Esperanza tábornok), Tahi Tóth László (Richard Thornburg), Konrád Antal (Grant őrnagy), Balázs Péter (Lorenzo százados), Vajda László (Leslie Barnes).
Apa ég! (2012)
Szintén egy kicsit listabővítő jelleggel került fel az utolsó film is erre a listára. Amint korábbi bejegyzésemben írtam, nekem semmi gondom nincs az Adam Sandler jelenséggel, így vállalom ezt a filmet is. Csőre Gábor munkássága is megérdemel egy tapsot, természetesen már el sem tudjuk képzelni Adam Sandlert más hangon. Kovács Lehelt (Han Solo Berger) is megszerettem az elmúlt években, de olyan emblematikus szinkronszínészek adják a hangjaikat a filmben, mint Várkonyi András (Steve Spirou), Papp János (Gerald), Anger Zsolt (Phil), Vándor Éva (Szexi tanárnéni), és a kedvenc szinkron-alakításom a filmben egyértelműen Csankó Zoltán, mint a tévés Randall Morgan (sajnos nem találtam meg kivágva a jeleneteit).
És akkor a teljesség igénye nélkül pár név, aki bármikor szerepelhetett volna a listán: Sztankay István, Szabó Gyula, Végvári Tamás, Kulka János, Dózsa László, Benkő Gyula, Szilágyi Tibor, Perlaki István, Kautzky Armand, Stohl András, Nagypál Gábor, Németh Borbála, Szersén Gyula, Elek István, Dévai Balázs, Szabó Győző, Király Attila, Hevér Gábor, Zsigmond Tamara, Epres Attila, Pusztaszeri Kornél, Kerekes József, Kálloy-Molnár Péter, Kőszegi Ákos, Holl Nándor, Nagy Ervin, Jakab Csaba, Györgyi Anna, Welker Gábor, Dányi Krisztián, Kökényessy Ági, Balázsi Gyula, Csuja Imre, Haás Vander Péter, Balázsi Gyula, Rosta Sándor, Uri István, Besenczi Árpád, Orosz Anna, Gesztesi Károly, Zámbori Soma, Galambos Péter, és a lista szerencsére szinte végtelen.
Nektek ki a kedvencetek?
Ha szívesen olvasnád további bejegyzéseimet, kérlek lájkold Facebook-oldalamat.